DİJİTAL AYAK İZİ NEDİR?

Dijital ayak izi kurumların veya bireylerin çevrimiçi etkileşimde bulundukları zaman geride bıraktıkları iz bilgisidir.  Bireylerin çevrimdışı ve çevrimiçi gerçekleştirdikleri etkinliklerin sayısal ayak izleri elektronik veri tabanlarına bırakılır ve elektronik olarak bırakılan bu kayıtlar dijital ayak izi olarak tanımlanır. Yani internette arama motorundan merak ettiğimiz bir şeyi ararken, sosyal medya hesabımızdan durum güncellerken ya da cep telefonumuza bir uygulamayı yükleyip kullanırken çeşitli dijital izleri de bırakmış oluruz.

\`\`Dijital Ayak İzi Neden Önemli?

Medya ile etkileşim halindeyken bıraktığımız izler bazen bize fayda sağlayacak biçimde kullanılabileceği gibi zarar verecek biçimde de kullanılabilir. Örneğin akıllı televizyonunuz üzerinden kiraladığınız bir filmi izledikten sonra film sunucusu platform bir sonraki girişinizde size daha önce kiraladığınız filme benzeyen bir filmi önererek sizi ne izlesem kararsızlığından kurtarabilir fakat dijital izler her zaman böyle kullanılmıyor. Kötü niyetli bir kişi sosyal medya hesabınızdan herkesle paylaştığınız bir fotoğrafınızı alarak sizin adınıza arkadaşlarınızı kandırabilir, cep telefonunuza indirdiğiniz güvenli olmayan bir uygulama banka hesap bilgilerinizi ele geçirerek hesabınızı boşaltabilir. Şimdilerde hırsızların soygun yapacakları evler için uygun tarihi ev sahiplerinin sosyal medya hesaplarında herkese açık olarak yaptıkları paylaşımların izini sürerek tespit ettiği bilgisi hiç de yabancı olduğumuz bir şey değil.

 

 

 

 

Dijital Ayak İzimizin Güvenliğini Nasıl Sağlayabiliriz?

Attığınız her e-mail, arama motorlarında yaptığınız her arama, internette üye olduğunuz her platform, sosyal medyada yaptığınız tüm paylaşımlar ve beğeniler dijital ayak izlerinizin oluşmasına neden oluyor. Aşağıdaki tavsiyelere uyarak bu dijital izlerinizin istismar edilmesini engelleyip dijital güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

  • Sosyal medya hesaplarında gizlilik ayarlarını yapmak
  • Kullanılan tüm cihaz ve uygulamaların gizlilik ayarlarını gözden geçirilmek ve emin olunmayan uygulamalara onay vermemek
  • Aralıklarla kendi isminizi arama motorlarında aratmak, geride bıraktığınız ayak izlerinizi gözlemlemek ve sizi rahatsız edenleri ortadan kaldırmak
  • Ücretsiz olarak kullanımınıza sunulan birçok uygulamanın sizin bilgileriniz karşılığında bu hizmetleri verdiğini unutmamak

*https://www.guvenliweb.org.tr/blog-detay/dijital-ayak-izlerimiz-bizi-takip-ediyor

 

Aşağıdaki hesaplama yöntemini kullanarak dijital ayak izi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Dijital dünyada ne kadar iz bıraktığınızı öğrenmek ister misiniz?  

1) İnternette ne kadar çevrimiçisiniz?

a) 2 saatten az b) 2 saatten daha çok

2) İnternette her gün zaman geçiriyor musunuz?

a) Evet b) Hayır

3) İnternete mobil cihazlarınızdan da bağlanıyor musunuz?

a) Evet b) Hayır

4) İnternette fotoğraf paylaşır mısınız?

a) Evet b) Hayır

5) İnternette müzik dinleyip paylaşır mısınız?

a)  Evet b) Hayır

6) İnternette takip ettiğin sayfalardaki tartışmalara yorum yapar mısın?

a) Evet b) Hayır

7) Haber sitelerindeki haberlere yorum yazıyor musun?

a) Evet b) Hayır

8) Sosyal medya hesaplarınız var mı?

a) Evet b) Hayır

9) Sosyal medya platformlarında paylaşımları kendi hesabından beğeniyor musun?

a) Evet b) Hayır

10) Online oyun oynuyor musun?

a) Evet b) Hayır

11) İnternet üzerinden eş zamanlı yapılan sohbetlere katılır mısın?

a) Evet b) Hayır

12) İnternetten film ve dizi izler misiniz?

a) Evet b) Hayır

13) İnternet üzerinden alışveriş yapar mısınız?

a) Evet b) Hayır

 

(Sorulardaki evet yanıtlarınızı toplamını 2 ile hayır yanıtlarınızın toplamını ise 1 ile çarpın. Elde ettiğiniz puan sizin dijital dünyada bıraktığınız izi gösterecek.)

 

0-12 Puan

Dijital dünyada pek fazla iz bırakmıyor gibi görünüyorsunuz. Pek fazla iz bırakmamanız bir riskle karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

13-19 Puan

Dijital ayak izinizi bırakmaktan kaçınmıyor gibi görünüyorsunuz. Kolaylıkla bir siber zorbanın hedefi olabilirsiniz. Dijital dünyada yaptığınız işlemleri gözden geçirmenizde fayda var.

20-26 Puan

İz sürücüler peşinde olabilir, dikkatli olmalısın! İnternette her yerde senin hakkında bilgi bulunuyor. İnternette çok geç olmadan bıraktığın izleri gözden geçirmeli ve kişisel güvenlik ayarlarını değiştirmelisin.